درباره انواع آسانسور

درباره انواع آسانسور

انواع آسانسورها و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها

شکی نیست که با اختراع آسانسور و حمل کردن اشیا و افراد توسط آن‌ها  با روش‌های مختلف، شیوه و روش زندگی انسان‌ها را تغییر داده است. آسانسورها را با اهداف مختلفی و کارایی‌ها که دارند دسته بندی کرده‌اند. شناخت انواع آسانسور برای تصمیم گیری در مورد اینکه کدامیک مناسب برای رفع نیازمان با توجه به مکان آسانسور، نیازهای حمل و نقل و مناسب برای چه کاری هستند بسیار مهم است. پس بهتر است قبل از انتخاب آسانسور مورد نیاز خود ابتدا درباره رایج ترین انواع آسانسور اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بالابرها (Hoists)

بالابر ها در بیشتر ساختمانهای در حال ساخت جهت بالا بردن اشیا و همچنین در مکانهایی جهت شست شو ساختمان و تعمیر و نگهداری و … استفاده می شوند، بر اساس منابع موجود نخستین بالابرها ۲۳۶ سال قبل از میلاد ساخته شدند. این بالابرها میتوانند توسط انسان، حیوان یا سیستم‌های هدایت کننده توسط آب تغذیه شوند. یک بالابر اغلب از سیستم طناب و قرقره برای بالا بردن افراد یا اشیاء بزرگ مانند تکه‌های سنگ و چوب استفاده می‌کرد تا در ساخت و سازها مورد استفاده قرار گیرد. بدون بالابر، بسیاری از بناهای تاریخی باستانی امروز وجود نداشت.

آسانسورهای حمل و نقل یا باری (Freight elevators)

آسانسورهای باری برای حمل کالاها طراحی شده اند نه مسافران. این آسانسورهای بزرگ می‌توانند بارهای سنگین را حمل کنند، معمولاً خیلی بیشتر از آنچه که آسانسورهای مسافری می‌توانند حمل کنند. فضای داخلی و طراحی این آسانسورها به گونه‌ای است که از وسایل و کالاها در برابر فرسودگی و آسیب هنگام بارگیری و تخلیه بار جلوگیری می‌کند.

 آسانسور قایق (Boat lifts)

این آسانسورها بیشتر در کانال‌ها یافت می‌شوند و به عنوان جایگزینی برای سیستم قفل معمولی استفاده می شوند، که سطح آب را بالا و پایین می آورد. در واقع این نوع آسانسور، قایق یا کشتی را در جای خود به حرکت در می‌آورد و آن‌را به راحتی جا به جا می‌کند.

آسانسورهای مربوط به صحنه نمایش (STAGE LIFTS)

آسانسورهای هیدرولیک موجود در این ماشین آلات، مربوط به بخش‌های تئاتر و اجراهای زنده است. در واقع بازیگران و اجرا کنندگان برنامه را بالا و پایین می‌آورند. سالن‌های موسیقی و رادیو سیتی‌های مشهور دارای چهار دستگاه از این نوع آسانسور هستند که می‌تواند کلیه بازیگران و ارکسترها را جا به جا کند.

آسانسورهای پیاده رو (SIDEWALK ELEVATORS)

این آسانسورها شبیه به آسانسورهای حمل و نقل هستند، زیرا از آن‌ها برای جابجایی محصول‌ها نیز استفاده می‌شود. آسانسورهای پیاده رو معمولاً محصول را به زیرزمین منتقل می‌کنند و مستقیماً بر روی پیاده رو باز می‌شوند. این امر باعث می‌شود یک فرآیند بارگیری و تخلیه خیلی سریع و ساده انجام شود.

آسانسورهای حمل بار کوچک (DUMBWAITERS)

آسانسورهای حمل بار کوچک هدفی مشابه با آسانسورهای باری دارند فقط بسیار کوچکتر از آن‌ها هستند و در اصل برای حمل بارهای کوچک مانند غذا و کتاب از کف به طبقه‌های دیگر استفاده می‌شوند. آن‌ها با یک صفحه کوچک بر روی دیوار قابل دسترسی هستند. این نوع آسانسورها در سال ۱۸۸۳ توسط جورج دبلیو معروف اختراع شده است. اگرچه امروزه طراحی ساده آن با طناب و قرقره به روز شده است، اما این نوع آسانسورها هنوز هم در حال استفاده هستند.

 

شرکت مهندسی آسانسور ارگــ

بلاگـ

شرکت مهندسی آسانسور و پله برقی ارگ عرضه کننده انواع پله برقی و آسانسور های هیدرولیک و کششی با ظرفیت های مختلف و طرح های زیبا و متنوع می باشد. این شرکت کوشیده است تا با استفاده از توانمندی نیوهای متخصص خود خدماتی همچون آموزش ، مشاوره طراحی ، ساخت و نصب و راه اندازی انواع آسانسور و پله برقی را بهترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن به مشتریان خود ارائه نماید.